درمان و پیشگیری از آفت دهان

معمولا همه ما یکبار یا بیشتر در طول زندگی خود دچار آفت دهان شده ایم .آفت دهان نوعی بیماری خود ایمنی است که با تحت تاثیر گذاشتن مخاط دهان و زبان فرد بیمار را دچار مشکل میکند.تاولهای کوچک دردناک و سفید مانند اثری است که آفت بر روی مخاط دهان و لثه و زبان میگذارد.

تاکنون تحقیقات زیادی در این بار انجام گرفته است که مهمترین این یافته ها به شرح زیر می باشد.

این نوع بیماری یک بیماری خود ایمنی است که در آن بخشی از دستگاه ایمنی بدن به بخشی از سلولها حمله میکنند وباعث این نوع ضایعه می شوند.

بسیاری از عوامل محیطی و روحی روانی و تغذیه ای باعث تشدید این بیماری می شود اولین عامل آلرژی یا همان حساسیت غذیی می باشد از قبیل غذاهای تند و پر ادویه غذاهای با طبع گرم مثل خرما و عسل و بادمجان,رب گوجه فرنگی و آب لیمو

یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده آفت استرس می باشد.تحقیقات نشان داده افرادی که سابقه استرس دارند بیشتر دچار آفت دهان میشوند.

از دیگر عوامل ایجاد آفت دهان کمبود ویتامینهای بدن مخصوصا ویتامینهای گروه ب و ریز مغذیهای مانند روی و آهن می باشد.

کسانی که به آفت دهان مبتلا میشوند باید حتما از خمیردندانهای بدون ماده سدیم لوریل سولفات استفاده کنند چون این ماده سبب بروز آفت دهانی می شود.

معمولا آفت دهان بعد از یک هفته تا دو هفته خود به خود بهبود پیدا می کند.اگر بیماری شما بیش ازیک ماه طول کشید حتما جهت تشخیص نوع آفت از لحاظ بدخیمی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تحقیقات نشان داده است که بهترین راه درمان و کاهش مدت بیماری استفاده از دهانشویه آب نمک است. دهانشویه کلرهگزیدین هم تاثیر مثبتی در روند درمان بیماری دارد.

نویسنده آرش باقری

 

ارسال دیدگاه برای این مطلب